Kuran Nasıl Okunur veya Kuran Kendini Nasıl Okutur – Bir Deneme Daha

“Kuran’da şu yazıyor, bu anlatılıyor” gibisinden yazı /kitap yazmanın, yorum yapmanın kendine özgür bir niteliği var. Bu nitelik, anlatılan şeyin Kuran’ı zaten okuyor olmayanlarca neredeyse anlaşılmaması. Bu gerçekten tuhaf ve özgün bir kitap. Ve fakat kendini her türlü iftiradan, lekeden, çelişkiden koruyabilen bir kitap. Yalnızca yanına varıp “Anlat bana!” demeniz gerekiyor.

“Bu kafası karışık bir kitap, daldan dala atlıyor.” Ben de ilk okuduğumda öyle düşünmüştüm. Bakara Suresi’nin “ortaya karışık” bir özet olabileceğini düşünmüştüm. Öyle değilmiş… Çeviri kıyımından, İsrailoğlu yorumlarından yavaş yavaş arındıkça öyle olmadığı ortaya çıktı, çıkıyor. Aşağıda daldan dala atlıyormuş gibi görünen ve görece kısa bir surenin anlam bütünlüğünü görselleştirmeye çalıştım. Aynı zamanda yerlerinden kaydırılan kavramları Kitap’ın nasıl yerine getirdiğinin de küçük bir örneğini veriyorum. Ben sureleri böyle okumaya ve anlamaya çalışıyorum. Yazılarımı dikkatli okuyanlar bunu çoktan fark etmişlerdir. Kitap, kendisi hakkındaki iftiraları, boş sözleri, çeviri hatalarını veya olanaksızlıklarını, 600 sayfalık kusursuz bir bağlam olarak onarıyor. Yeterli zaman yatırımı yapana bu zamanının karşılığını veriyor. Bunu söyleyebilmek için her satırını, her cümlesini anlamış olmak gerekmiyor. Aşağıda örneğini verdiğim çalışmayı her sure için yapamıyorum mesela. Ancak okuyucudan gelecek geribildirime göre bunu yapabileceğim bir kaç sure daha var. Bu kılavuz, sureyi anlamanıza yardımcı oluyor mu? Veya daha önce okuyup anladığınız surede daha önce fark etmediğiniz yeni bağlantıları kurmanızı sağlıyor mu? Veya burada katılmadığınız vurgular, bağlantılar var mı? Veya hiç bir katkısı olmadı mı? Her türlü geribildirim şükranla karşılanacaktır.

(Resim dosyası çok büyük. Telefonlarda düzgün görünmeyebiliyor. Bilgisayarda bakmanızı öneririm.)


 

Reklam

Kuran Nasıl Okunur veya Kuran Kendini Nasıl Okutur – Bir Deneme Daha” için 14 yorum

 1. Daha açık yapsan daha iyi olur. Mesela kitap=din demişsin ama neye dayanarak nasıl geldin buraya anlamadım.

  1. Daha açık olması için uzun uzun açıklamak gerekiyor. O zaman da okunmuyor. Renklerle işaretledim. 5:43-58 arasında kırmızıyı ve turuncuyu metinde izlerseniz kitap=din=salat olduğunu kolayca görebiliyorsunuz. Surenin kalanında aynı renkleri izlemeyi sürdürürseniz konu değişiyor gibi olsa da aynı kaldığını da görebilirsiniz. Surenin (ve kitabın) göründüğünden daha açık olduğunu, yalnızca dikkatli okumak gerektiğini gösteriyorum.

   1. Biriyle birlikte Kutsal Kitap’ı çalışmak istiyorum ama çevremde tanıdığım birleyen kimse yok. Açıkçası sizinle çalışmak harika olabilir. Önerilerinizi bekliyorum.

    1. Kutsal Kitap’tan kastınız Kuran mı? Gerçi benim için fark etmez, Kitabımukaddes çalışma grubuna da seve seve katılırım. Sorunuza yanıt veremiyorum ne yazık ki. Şu anda katıldığım bir çalışma grubu yok. Bu durumda ben sizden ve okurlardan yardım istemek durumundayım. :( Özellikle internet üzerinden yazışan veya söyleşen bir okuma-çalışma grubuna katılmak isterim. Yüz yüze çalışmak konusundaki yaygın ısrarı anlamıyorum. İnternet üzerinden sesli toplantı yapılabilir, eposta gruplarıyla çalışılabilir. “Sosyal medya” ne yazık ki herşeyi mahvetti. Birlikte çalışmak için doğru düzgün ilişkiler kurmayı herkese unutturdu. Kimseye anlatamıyorum, yalnız kalıyorum.

     Bunun dışında teker teker soracaklarınız varsa eposta atabilirsiniz. Bildiklerimi paylaşırım.

     1. Selim Bey ben en sonunda katılacağım bir grup buldum ama tabi siz nerede ikamet ediyorsunuz bilmiyorum isterseniz katılabilirsiniz. Yaş ortalamasından dolayı çok üretken bir grup değil ama faydalı. ve grupta Arapça temelli bir çalışma var. İsterseniz adres verebilirim.
      Saygılar.

     2. Selim Bey e-posta adresinizi bulamadım eğer paylaşırsanız sevinirim.

  1. Hatırlamadığımı söylesem :) Word’e veya Excel’e metni atıp html olarak kaydetmiş olmalıyım. Sonra html’yi bir şekilde Paint veya Paint.net’te açıp boyamış olabilirim. Siz sorunca farkettim, nasıl yaptığımı unutmuşum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s